Způsob vytápění ovlivňuje váš zdravotní stav

Způsob vytápění ovlivňuje váš zdravotní stav

Pro své zdraví jsme ochotni mnohé udělat. Správná životospráva, pohyb, měně stresu…


Ovšem na zdravotní stav člověka může mít vliv i okolní prostředí. Nejen kraj kde žijeme, ale i prostor, ve kterém bydlíme a jeho vybavení. Dřevostavba nebo zděný dům, dřevěná nebo plastová okna, klimatizace, kvalita vody. Nepřehlédnutelným faktorem pro zdravotní stav člověka je způsob vytápění.

Vhodnou variantou, v poslední době velmi oblíbenou, mohou být kachlová kamna. Produkují sálavé teplo. V první řadě se zde neohřívá vzduch do takové míry, jako při vytápění např. radiátory či přímotopy. Zahřívají se předměty a osoby. Teplotní rozdíl mezi horní částí místnosti a podlahou je zanedbatelný, u běžného vytápění se teplý vzduch drží u stropu a rozdíl může být i 10 stupňů. Vzduch se nevysušuje, necirkuluje právě kvůli stabilní teplotě, nevíří se prach a není přepálen.

To je jistě dobrá zpráva pro alergické astmatiky. Právě v zimních měsících se pobytem ve vytápěných místnostech jejich zdravotní stav zhoršuje. Je třeba častěji větrat, aby v přetopených prostorách neměli dýchací potíže.

Naopak mezi nevýhody patří pořizovací cena, kachlová kamna přece jen něco stojí. Mají vysokou hmotnost a potřebujete pro ně větší prostor. A také se po vychladnutí pomaleji zahřívají.

Díky současným technologiím spalování se ovšem nemusíte bát, kamna mají např. vzhled z minulých staletí a přitom přikládáte 2xdenně, spalovaná hmota se využije téměř beze zbytku a zůstane vám malé množství popela.

Mezi výhody - u ženského pohlaví ve většině případů rozhodující – patří vzhled kachlových kamen. Jsou krásným doplňkem bydlení a mohou ve značné míře ovlivnit, jak budou místnosti domu vypadat. Existují firmy, které jsou schopny vyrobit vám kachlová kamna „na míru“ jak pro moderní interiér, tak pro nostalgický z dob minulých. Každopádně řemeslná zručnost kamnářů se plně odráží na vzhledu kachlových kamen. Vypalované, různě zabarvené kachle s malbou nebo jen glazované okouzlí těměř každého.