Pěstování bylinek na balkóně

Pěstování bylinek na balkóně

Pěstování vlastních bylinek na balkoně, nebo za oknem, je v dnešní době velmi populární. Kdo má balkon, je jednoznačně ve výhodě. Balkonové prostory nejrůznějších útvarů jsou pro bylinky a jejich pěstování ideální možností.

Jak pěstovat bylinky na balkóně

Dají se tu pěstovat ve větším množství, než je třeba pár kelímků od jogurtu za oknem. Také tu mají stín, polostín i slunce. Každé bylince tak bude vyhovovat jiné stanoviště.

Základem pro pěstování jsou bylinky do polévky, dále do omáček a jiných masitých i zeleninových pokrmů, včetně drinků. Výběr tak úzce souvisí i s tím, co máte rádi. Obecně lze říci, že se velmi často v domácích podmínkách pěstuje tymián, bazalka, rozmarýn, šalvěj, máta, oregano, libeček a petrželka. Nebojte se bylinky kombinovat se zeleninou, např. kopr s okurkou, saturejku s fazolemi a bazalku s rajčaty. Většina bylinek je dobrá ke trávení.

Vše potřebné k pěstování na pár metrech čtverečních

Sice tu nejsou prostory tak rozmanité, jako na zahradě, a je tu jen pár metrů čtverečních, ale i tak se dá kouzlit. Bylinky na balkoně potřebují kromě sebe i další ukotvení, kam je dát. Využít se dají nejrůznější závěsné systémy, které se mohou použít rovněž vertikálním směrem. Sítě, květináče, truhlíky, kapsáře, zkrátka, co vás napadne. Navíc to má i své výhody. Zatímco zahrada skýtá větší prostor, je tu také plno jiných nevítaných hostů. Teď máme na mysli slimáky, kteří jsou žrouti vaší pěstitelské píle. Kupte si kvalitní substrát, nechte naklíčit semena nebo si kupte rovnou sazenice a zábava může začít. Zkraje jara je nejprve potřeba semena nechat naklíčit a až poté je zasadit, ideálně v červnu, když už je rostlinka pár centimetrů nad substrátem.

Nádoba a její materiál je v podstatě jedno, dívejte se na celý koncept. Levanduli bude slušet keramika se stejným motivem nebo dalším venkovským obrázkem, jiným bylinkám třeba starý hrnec, lavor či moderní ratanový květináč.

Zdraví a aroma bylinek zachováte dostatečnou vláhou substrátu

Nicméně přemokřené kořeny nejsou dobré. Odtokový systém a otvor by tu být měl, můžete si do starých nádob díru vyvrtat sami. Někdo si přišel na své i různými drenážemi z podrceného štěrku a cihel.

Bylinky mohou zůstat na balkoně klidně přes zimu. Je ovšem nutné zateplit povrch substrátu jutou, slámou nebo fólií. V létě je lepší, když má rostlina více prostoru, v zimě klidně menší.