Světelný smog způsobuje mnoho nemocí

Světelný smog způsobuje mnoho nemocí

Česká města jsou v zimě přesvícená. V důsledku čehož lidé hůře spí a hrozí jim vážné zdravotní problémy. Hlavně v zimních měsících svítí v českých městech kromě pouličního osvětlení také reklamní plochy a sváteční výzdoba. Přebytek světla má podle odborníků pořád víc negativních zdravotních dúsledků. Mezi dopadysvětelného znečištění patří nejen nekvalitní spánek, ale i další zdravotní problémy.

Světelný smog může odstartovat psychogenní onemocnění. Světelný smog zvyšuje riziko vzniku civilizačních chorob. Má se za to, že má na svědomí rakovinu prsu a kardiovaskulární onemocnění.

Venkovní osvětlení trápí polovinu obyvatel českých obcí

Podle studie německých vědců stoupá ve světě míra světelného znečištění každým rokem o zhruba 6 procent. Na vině je veřejné osvětlení, které svítí moc silně a špatným směrem.

Typickým příkladem špatné praxe jsou lampy namontované se sklonem nebo ty, které mají ve spodu vypouklý kryt. Nevhodné kryty totiž odráží a rozptylují světlo vodorovně a šikmo nahoru, čímž nejen oslňují, ale také zhoršují noční viditelnost. Nové bíle svítící zdroje jsou v tomto ohledu ještě horší než dosavadní oranžové sodíkové výbojky,“ upozorňuje Dr. Jan Hollan, který se světelnému znečištění dlouhodobě vědecky věnuje na Masarykově univerzitě v Brně. 

Situaci neprospívají zářící reklamní plochy, jako jsou například city lighty a billboardy nebo osvětlení památek. 

Světelným smogem trpí polovina lidí

Téměř polovině lidí pak umělé osvětlení svítí do místnosti, kde uléhají ke spánku. Nekvalitní spánek zvyšuje riziko rakoviny a psychogenních onemocnění. Absence tmavé noční oblohy se přitom může vážně podepsat na lidském zdraví. Tma je totiž důležitá pro produkci hormonu melatoninu, který uspává lidský organismus a umožňuje mu regenerovat.

Městské samosprávy situaci světelného smogu příliš neřeší

Městské samosprávy zatím moc nepřichází řešením světelného šumu. Světelný smog lze přitom snížit správným designem venkovního osvětlení. Ochranu spánkového režimu a přirozeného biologického rytmu tak musíte řešit sami vhodným zatemněním oken.