Zdravé bydlení, dřevěné podlahy a nábytek

Zdravé bydlení, dřevěné podlahy a nábytek

Strom je neobyčejná vysoká rostlina. Představme si mohutný kmen a vzrostlou korunu. V létě nám dává stín, můžeme se pod něj schovat při mírném dešti, v podvečer slyšíme šumění větví a listí v blízkém lese. Působí to na nás klidným a osvěžujícím dojmem.


I jeho dřevo je neobyčejným materiálem. Používalo se již po staletí k různým účelům. Hlavně pro stavbu domů, chalup i kostelů. Nábytek, podlahy, nádobí, nástroje, hračky – to vše bylo ze dřeva vyrobeno. Navštívíme-li například skanzen v Rožnově, uvidíme, jak dlouho vydržely roubené stavby. A neztratily ani svůj účel, ani půvab.

Jiná kresba, jině vlastnosti

Každý druh stromu má dřevo s jinou kresbou, jinou tvrdostí a pevností. A člověk má možnost vybrat si, které mu bude v interiéru nejlépe vyhovovat.
Smrkové je měkké, poddajné při opracování a přesto má svou pevnost. Dobře se z něj zhotovuje nábytek, ale i bednění pro stavbu, krovy. Je základní surovinou při výrobě papíru.
Z borovice je odolné, má větší hmotnost než smrk, ale i větší podíl smůly – to bývá problémem při zpracování. Vyrábí se z něj například okna a dveře.
Z modřínu je dřevo polotvrdé. Působivé jsou z něj schody, nábytek, obložení, protože se vyznačuje krásnou kresbou.
Bukové se dobře opracovává a moří. Používá se např. na ohýbaný nábytek.
Dubové dřevo je pevné a tvrdé, pokud potřebujete opravdu kvalitní podlahovou krytinu, dřevěné podlahy z dubu jsou pro vás to pravé.

Zdravější bydlení

Dřevo je v současnosti materiálem stále vyhledávaným. Kromě svých výborných tepelně izolačních vlastností, své trvanlivosti a tvrdosti je především krásné na pohled i na dotek. Jestliže chcete mít zdravé bydlení – obklopte se dřevem. Dřevěné stěny domů tkzv. dýchají – uvolňují kyslík a zároveň jsou schopny zadržet škodliviny ve vysoké míře. Dřevo nemá ani kladný ani záporný elektrostatický náboj, nezpůsobuje víření prachu. Například dřevěné plovoucí podlahy potěší hlavně alergiky. Pro zakrytí spár mezi podlahou a zdí využijte podlahové lišty, podlaha se dobře udržuje a v mezerách se nedrží prach. Přechodové lišty jsou také vítaným doplňkem přechodů místností.

Stavební společnosti dodávají dnes na klíč klasické celodřevěné roubenky či dřevostavby. Do vybavení vašeho obydlí se dá dřevo vhodně zakomponovat. Na trhu jsou v nabídce dřevěná okna a dveře, dřevěné podlahy nebo obložení stěn a nábytek i z exotických dřevin. A tím vším se můžete obklopit pro vaše zdravé bydlení.

Související články
Změny v bydlení pro dítě s alergií
Dřevěné podlahy pro váš dům a byt