Pokud chcete nabrat svalovou hmotu a zesílit, zcela určitě budete potřebovat činky. V kombinaci s činkovými tyčemi je najdete jak v domácích, tak v profesionálních posilovnách. Na výběr je široká škála činek, činkových doplňků, kotoučů, stojanů i kettlebellů. Činky prostě potřebují všichni sportovci i váhové kategorie.
Činky pro silový trénink
Jak vypadá činka ví asi každý, ale víte, kolik druhů jich existuje? Nabídka činek zahrnuje výrobky z různých materiálů, v různých tvarech, hmotnostech i velikostech. Základní dělení je na činky kompaktní a nakládací. U kompaktních tvoří činková tyč a kotouče jeden celek a používají se hlavně k posílení a stabilizaci horní části těla. Posilují se jimi bicepsy, tricepsy, svaly ramen, hrudníku a také zad. Vyrábějí se z chromu, nebo z gumy s litinovým jádrem v různých tvarech i hmotnostech.
Základ nakládací činky tvoří tyč, která může mít různý tvar, délku i průměr. Na tyč se zavěšují kotouče o různé hmotnosti. Tyče jsou nejčastěji chromované, obvykle s ergonomickým provedením, případně plastové. Mohou mít běžný (30 mm), nebo olympijský průměr (50 mm). Závaží na činkové tyče může být ze železa, chromu, plastu nebo gumy, výplň je cementová. Závaží mohou mít také chapadla – železná, plastová, gumová, případně držáky pro oba typy průměrů. Prodávají se jak samostatně, tak i v celých sadách. Prodávají se také rychloupínací či pojistné uzávěry pro bezpečné používání činek, případně rozšiřovací adaptéry, které standardní činky promění v olympijské. Přikoupit lze rovněž ochrany vzpěračské tyče na oblast krku, případně silikonové úchopy na ochranu dlaní.
Kettlebelly
Speciálním druhem nářadí pro posilování jsou kettlebelly. Není to žádná novinka, naopak jejich tradice sahá až do dob carského Ruska. Jedná se vlastně původně o kouli s madlem, dnes tvarově lehce uzpůsobenou, která může být cementová, pogumovaná, ocelová, litinová, případně nastavitelná. Liší se také hmotností. Cvičí s nimi jak muži, tak ženy a hodí se pro silový, kondiční a také dynamický trénink.