Máte společnou lodžii? Prodlužte ji!

lodžie
Máte společnou lodžii? Prodlužte ji!

V řadě panelových domů, ale i v některých zděných bytových domech existují lodžie, které nejsou u jednotlivých bytů, ale navazují na společné prostory, tedy nejčastěji na chodby či schodiště. Někde se moc nevyužívají, jinde jsou naopak místem, kde se sousedé scházejí třeba na kávu. Víte ale, že takové lodžie si můžete nechat prodloužit a prostor pro společné akce tak zvětšit?


Stačí původní konstrukci lodžie nahradit novou, železobetonovou, která je založena na konzolích. Prodloužení původní lodžie se dá realizovat buď zvětšením původního obdélníkového tvaru zapuštěné lodžie, k němuž se jakoby přidá další pruh. Podlaha nové lodžie se tak zvětší o přidanou část. Další možností je rozšíření o trojúhelníkový přídavek, což je varianta užívaná hlavně u sousedících domů, které jsou půdorysně posunuty, takže lodžie má jednu z bočnic už na boku dalšího domu. A právě tato bočnice se prodlouží a lodžie se tak rozšíří prostorově směrem od francouzského okna, kterým se do lodžie vstupuje.

Změna lodžií významně ovlivní i celkový vzhled budovy. Proto se nejčastěji provádí v rámci celkových rekonstrukcí, třeba při zateplování pláště domu. Na to dnes existují i pro bytová družstva a sdružení vlastníků jednotek dotační programy, takže investice do lodžií pak není tak vysoká. Prodloužení lodžií je dnes již zcela běžnou záležitostí, která postupně mění tvář i užitnou hodnotu mnoha bytových domů v České republice i na Slovensku. Vymění se samozřejmě i zábradlí, které může být buď ocelové s bezpečnostním sklem v hliníkových rámech, nebo betonové. Je jen na objednateli, zda dává přednost výhledu přes čiré sklo, nebo soukromí za neprůhledným sklem nebo betonovým zábradlím.

Prodloužit lze také lodžie u jednotlivých bytů, stačí, když se pro tuto variantu majitelé domu rozhodnou.