Kalisie vonná a její pěstování

Kalisie vonná a její pěstování

Kalisie vonná (Callisia fragrans) je rychle rostoucí vytrvalá rostlina z čeledi křížatkovité (Commelinaceae). Její původní domovinou je Střední Amerika, odkud se rozšířila i do jižní části Spojených států, a poté i do Austrálie.

Na začátku dvacátého století byla přivezena do Evropy a díky velmi snadnému množení se stala oblíbenou pokojovou rostlinou. Její obliba přetrvává dodnes.

Pěstování kalisie vonné

Protože se jedná o tropickou rostlinu, její růst ovlivňují tři hlavní faktory: teplo, vlhkost a sluneční svit. Nejlépe se jí bude dařit na nepřímém slunci, důležitá je také pravidelná zálivka. V létě můžete kalisii přenést i ven, na terasu, na balkon nebo do zahrady. Jakmile ale teploty poklesnou ke 12°C, přeneste ji raději zpět do bytu. Přezimování pak probíhá při pokojové teplotě na stinnějším místě.

Kalisie se velmi snadno rozmnožuje. Samotná dospělá rostlina vytváří krom vertikálních také spoustu horizontálně rostoucích oddenků, které slouží k vegetativnímu rozmnožovaní. Stačí uříznout kousek dlouhý cca 10 cm a nechat ho ve vodě zakořenit. Po dvou až třech týdnech je už možné mladou rostlinkou zasadit do květináče.

Léčebné účinky kalisie vonné

Kalisie vonná není ale jen nenáročná pokojová rostlina. V posledních letech se do povědomí dostávají i její léčivé účinky, kterých je opravdu mnoho.

S intenzivním výzkumem léčivých účinků kalisie se začalo více než před dvaceti lety a to nejdříve v bývalém Sovětském svazu, později také v Americe. Nejvíce léčivých látek obsahují listy a oddenky.

Na co je lze použít kalisií?

  • bakteriální a virová onemocnění dýchacích cest
  • snížení krevního tlaku
  • ochrana buňek proti stárnutí
  • zmírňuje příznaky Alzheimrovy a Parkinsonovy choroby
  • reguluje činnost trávicího ústrojí
  • podporuje činnost srdce
  • napomáhá hojení ran a mnohé další

Z listů kalisie si můžete udělat odvar nebo je naložit do lihu. Pro vnější použití je nejvhodnější je najemno rozsekat mixérem a vzniklou pastu vtírat přímo na postižená místa. Z této kaše lze také smícháním se sádlem připravit mast, která vydrží delší dobu, než jen samotná pasta.