Rýmovník - okrasný, chutný i léčivý

Rýmovník - okrasný, chutný i léčivý

Rýmovník je vyhledávaným a doporučovaným pomocníkem nejen v období chřipek a nachlazení, ale i jako chutná přísada do všech možných pokrmů. Díky jeho léčivým účinkům můžete nadobro zapomenout na dotěrnou rýmu, hromadu použitých kapesníků a utrácení peněz za všemožné nosní spreje a jiné přípravky.

Mimo jiné tato rostlinka funguje jako dokonalý odpuzovač hmyzu, což se velice hodí při horkých letních měsících. Další výhodou pěstování Rýmovníku je i jeho využitelnost v kuchyni. Dokonale zpestří váš salát, marinované maso, zvěřinu či polévky. Zkrátka je to bylinka pro všechno!

Rady a tipy při pěstování Rýmovníku

Slunce

Rýmovníku se nejlépe daří na sluníčkem prozářeném místě, avšak ostré polední paprsky ho spálí, proto se pří jeho pěstování doporučuje, abyste ho umístili na východní či západní okno. V létě si ho můžete přesunout i na zahrádku, terasu, či balkón.

Teplo a sucho

Rýmovník je velmi teplomilná rostlina, nesnese extrémní pokles teploty pod 12 stupňů. Také průvan mu nedělá nejlépe, a proto si ho během zimního větrání raději přesuňte někam do tepla. Rostlina by jinak začala žloutnout a uvadat.

Pozor na přelévání

Další věcí, která se nedoporučuje při pěstování Rýmovníku je přelévání. Rýmovník má mnohem raději sucho. Je tedy šikovnou rostlinkou pro pěstitele začátečníky.

Jarní přesazování

Rýmovník se ideálně přesazuje každým rokem na přelomu března a dubna do větších květináčů s odtokovým otvorem. Daří se mu ve směsi hlíny a písku, často se také dávají na dno kamínky, aby byla propustnost vody co nejlepší a nedocházelo tak k nechtěnému přelévaní a následnému chřadnutí rostlinky. Pokud máte v plánu Rýmovník používat jako přísadu do jídel, nebo k výrobě čaje, tak raději při hnojení volte biologické hnojivo (aplikujte jej co 2 týdny).

Estetická úprava a rozmnožování

Rozmnožování této rostlinky je velice snadné, stačí vložit odtrhnutou větvičku do vody, nebo do vlhkého písku a po několika dnech sama vypustí kořínky, pak si ji stačí jen zasadit. Pokud během růstu nebudete chtít, aby Rýmovník rostl více do výšky klidně můžete vršky odlamovat, tím docílíte košatosti rostliny a zároveň si můžete vytvořit i hezkou kulatou dekoraci do vašeho bytu.

Co vše Rýmovník léčí?

Funguje jako účinný lék při prvních příznacích rýmy. Jakmile je ucítíte stačí si utrhnout pár listů, promnout si je mezi prsty a inhalovat. Z Rýmovníku si můžete udělat i chutnou čajovou směs, která vám následně pomůže i s úzkostí a stresem, astmatem, bolestmi hlavy, horečkami i střevními problémy. Také snižuje hladinu cholesterolu a vysoký krevní tlak, pomáhá s odstraňováním ledvinových kamenů a zmírňuje problémy se srdcem. Studený odvar pak pomáhá s léčbou ran a popálenin.

Rýmovník je velice aromatická bylinka, která vyniká svou všestranností, a proto by neměla chybět v žádné domácnosti.