Mít kdykoliv při ruce zázvor na nachlazení, na žaludeční potíže nebo na posílení imunity, je k nezaplacení. Jako běžnou pokojovou rostlinu zázvor jen tak někde neseženete, a proto si jej zkuste vypěstovat sami. Vypěstovat si tento všelék doma není vůbec složité a my vám poradíme, jak na to.
Ačkoliv zázvor roste téměř sám a není třeba se o něj téměř starat, i jeho pěstování provádí několik zásad. Zázvor nepotřebuje příliš mnoho světla a daří se mu v chráněných místech s filtrovaným slunečním zářením, v teplém prostředí s dostatkem vlhkosti a dostatečně vlhkou a bohatou půdou. Všeho moc škodí, proto chraňte rostlinku před mrazy, silným větrem a podmočenou půdou.
Jak na to?
Nejprve si kupte opravdu čerstvý zázvor, na kterém budou viditelné pupeny. Kořen zázvoru si přes noc namočte do vlažné vody, abyste z něj dostali všechny zabraňovače růstu, kterými je obvykle ošetřen, aby během skladování nenaklíčil.
Připravte si kvalitní směs rašeliny a substrátu do květináče. Květináč vybírejte spíše širší, aby měl kořen dostatečný prostor k růstu a měl by být propustný, aby se v něm nedržela nadbytečná vlhkost. Jelikož se zázvor rozrůstá z oddenků, budeme je sadit směrem nahoru. Část kořene s oddenky směrem nahoru umístěte do připravené směsi a zahrňte.
Květináč umístěte na slunné a teplé místo, půdu udržujte vlhkou. Buďte trpěliví, první výhonky se objeví nejdříve po 2-3 týdnech. Pokud se zadaří, první úrodu byste mohli sklízet do 10 měsíců. V polovině doby ale už můžete ubírat kousky zázvorového kořene. Kořen vždy dostatečně zahrňte hlínou.
Květ zázvoru
Z ilustrační fotografie můžete vidět, že zázvor má opravdu nádherné velkolepé květy, které ale bohužel v našich podnebných podmínkách nejsou vždy pravidlem. První květy se mohou na rostlince objevit nejdříve po dvou letech. Květy jsou pro kulinářské účely bezvýznamné.