Jahodník obecný

Jahodník obecný

Jahodník obecný je bylina vytrvalého rázu rostoucí velmi často na slunných místech luk, mezích, stráních, ale i lesech. Planých jahodníků se v přírodě ovšem moc nenachází. Je to spíše krásná náhoda. Vyznačuje se bílými květy a dlouhými řapíkatými listy.

 

Na sběr jsou vhodné listy s řapíkem, které sbíráme od jara do začátku podzimu. Jelikož listy jahodníku mají v sobě ukryty třísloviny, vitamín C, draslík, cukry, aromatické látky, minerální látky a organické kyseliny, stávají se pro náš organismus současně i zdraví prospěšnými.

Jak na náš organismus působí Jahodník obecný

Listy jsou regulátorem tvorby žluče, léčí se s nimi průjmy, hojí rány a působí močopudně. Kdo má rád, může okusit i plody, které jsou zdrojem železa. Pozor jen na alergie, které se u jahod dost často u některých jedinců objevují.

Čerstvé jahody jsou výborné při překyselení žaludku a chudokrevnosti. Jejich skvělou vlastností je fakt, že jsou i proti žlučovým a ledvinovým kamenům. Posilují srdce a nervovou soustavu. Jahodník obecný dále snižuje krevní tlak, naproti tomu zesiluje stahy děložního svalstva. Je účinný proti zánětům v těle a působí močopudně. Obklady z listů se doporučují přikládat na hemeroidy.

Co si z něj člověk může připravit

Z Jahodníku obecného si člověk může připravit čaj působící na podporu jater, ledvin i na pročištění krve. Je to detoxikační schopností, kterou má. Výtečně chutná i s maliníkem a ostružiníkem, kde v této kombinaci hraje ústřední roli při pročišťování krve.

Dá se z něj připravit i odvar na kloktání, který zabírá při různých infekcích v dutině ústní. Napomáhá tak i k potlačení zápachu z úst. Z Jahodníku obecného se sbírají tedy listy a plody, z čehož list, by se měl utrhnout v době jeho květu a pořádně usušit. Uplatňuje se i při gynekologických obtížích. Z plodů se často dělají dětem přesnídávky s rozmačkanými jahodami s mlékem nebo smetanou,