Tuřín je marketingově zatím neobjevená potravina. Zatím je poměrně levný. V současnosti hodně opomíjený. Co to vlastně je?
Tuřín
Tuřín, je nazýván taktéž Kolník, botanicky brukev řepka tuřín. Na Slovensku se jmenuje Kvaka. Na Moravě kvak. Jde o kořenovou zeleninu a krmnou plodinu. Je to zelenina příbuzná vodnice.
Vznikla jako křížením vodnice a hlávkového zelí. Po Evropě se rozšiřuje od roku 1620. Chuťově lepší jsou žlutomasé odrůdy.
Tuřín jako zdravá zelenina
Obsahuje 90 % vody. Je to ideální dietní potravina. Obsahuje silice, je protizánětlivý, podporuje peristaltiku střev.
Obsahuje:
- vitamíny B, C.
- draslík, sodík,
- vápník, fosfor, železo a stopové prvky a hodně vlákniny.
Využití tuřínu v kuchyni
Nejčastěji se z tuřínu vaří polévka. Je ale i výborný zapékaný, vařený s mrkví a jablky, případně nadívaný. Dá se i nakládat do octové zálivky. V současné době jsou stále zajímavější dříve opomíjené dietní potraviny. Z tuřínu jsou i výborné a zdravé hranolky.
Recept na plněný tuřín:
Vnitřek tuřínu se vybere. Pak se naplní se rýží, s natvrdo nakrájenými vejci a osmaženou cibulkou, kouskem zázvoru. Zapeče na 20 minut se v troubě. A pak se podává se.
Pěstování tuřínu
Chcete si jej sami vypěstovat? Není to tak složité. Nemá rád čerstvě vyhnojenou půdu, nevadí mu mráz, vadí mu nedostatek vody. Vysévá se v dubnu, 35 cm od sebe. Pěstuje se proto ve vyšších polohách.
Autor: Ing. Pavel Sýkora
Zdroj: www.masterenergy.cz
Související články:
Oregáno
Dělená strava
RAW večeře