Listová zelenina

Listová zelenina

Náš jídelníček by měl splňovat určitá kritéria. Listová zelenina by v něm rozhodně neměla chybět, protože je bohatá na enzymy, vitamíny, minerály, ale i vlákninu a chlorofyl. Řada listové zeleniny navíc působí proti zánětům a rakovině. Je dietní a skládá se z ní řada redukčních diet.

Proč bychom měli z listové zeleniny vyzdvihnout právě chlorofyl? Je to z důvodu, že odstraňuje z těla cizorodé látky a současně snižuje růst nepřátelských bakterií. Umí aktivovat enzymy, které jsou spojeny s cílenými orgány a podporou jejich funkcí.

Zeleninové džusy jsou lékem pro dlouhověkost

Stárnutí mozku probíhá s kyselinou listovou v daleko menší míře. Funguje jako prostředek proti poklesu mozkových funkcí spojenými zejména s pamětí, učením a myšlením. Zvýrazňuje se prostorová představivost. Obsahuje totiž foláty, které jsou výborným pomocníkem ve zdokonalování řeči.

Kdo chce tedy zůstat déle svěží a mlád, měl by rozhodně konzumovat tradiční hlávkový salát, kadeřávek, špenát, růžičkovou kapustu, ale i méně známé, avšak v poslední době, čím dál populárnější, rukolu s polníčkem.

Na co se konkrétně zaměřit

Hlávkový salát v sobě obsahuje hodně karotenu a málo tuku, stejně tak kadeřávek. Špenát je zase zdrojem železa, draslíku a vitamínu K. Rovněž rukola je velmi cenný zdrojem vitamínu K, který se podílí na srážlivosti krve a zlepšuje zrak. Zároveň čistí ledviny a játra. Růžičková kapusta v čele s vitamínem B a kyseliny listové pomáhá překonat únavu.

Nyní už zřejmě všichni chápeme, proč bychom měli zrovna tenhle typ zeleniny do svých jídelníčků zařadit. Zvláště budoucí maminky kyselinu listovou vyhledávají, protože ví, že je pro správný vývoj centrální nervové soustavy u dítěte jakousi prevencí před možnými riziky. Velmi zajímavými účinky listové zeleniny jsou i poznatky ohledně snížení výskytu rakoviny kůže. Kožní buňky chrání kyselina