Cestování s křečovými žilami: Tipy a triky pro pohodlnou cestu

žíly
Cestování s křečovými žilami: Tipy a triky pro pohodlnou cestu

Cestování na delší vzdálenosti vždy znamená do jisté míry omezení komfortu. Zatímco mladší lidé a lidé bez zdravotních problémů zpravidla nemají problém i několik hodin na cestách přečkat, existují skupiny osob, které něco podobného říct nemohou. Patří k nim i lidé s křečovými žilami. Jak s tímto onemocněním cestu zvládnout?

Pravidelně se procházejte

Ať už cestujete jakýmkoli dopravním prostředkem, prakticky kdykoliv máte možnost se trochu projít a umožnit tak nohám se prokrvit (resp. odkrvit). V letadle můžete vyjít do uličky a krátce se v ní rozhýbat – třeba cestou na toaletu, nebo prostě „jen tak“. Ve vlaku je taková procházka ještě jednodušší a komfortnější, pár kroků lze udělat i v uličce autobusu. Snažte se při těchto „výletech“ být ohleduplní k dalším cestujícím.

V automobilu se sice projít nemůžete, ale zpravidla máte možnost zastavit na odpočívce, kde vám krátká desetiminutová procházka nepochybně udělá dobře.

Zlepšete svůj krevní oběh pomocí kompresních doplňků

Další věc, která se doporučuje, jsou kompresní podkolenky do letadla či jiných dopravních prostředků (v zásadě půjde o stejný kus oblečení). Komprese pomůže vašim žilám lépe odvádět krev zpět do srdce a vám tak bude i na delších cestách výrazně příjemněji.

Kompresní ponožky a návleky doporučujeme využívat především ve chvílích, kdy si skutečně nemůžete pomoci jinak. Navlékněte je tak například v odbavovací hale nebo až v automobilu (dle toho, jakým prostředkem cestujete). Když jste z dopravního prostředku venku a můžete se opět hýbat, dopřejte svému krevnímu oběhu přirozenost. V první řadě ale poslechněte svého lékaře, existují (těžší) případy, kdy se nošení kompresních návleků a podkolenek doporučuje po celý den vyjma spánku.

Vyberte si lepší místa

Můžete-li si to finančně dovolit, cestujte ve vlaku první třídou, v letadle si plaťte alespoň za místo v uličce, nebo u nouzových východů. Díky tomu budete mít větší prostor na nohy a snáze se také dostanete do uličky kvůli již zmíněnému protažení nohou, aniž byste neustále omezovali své spolucestující.

V automobilu, pokud plánujete sedět vzadu, hněte po prostornějších modelech, typicky půjde o sedany, které na zadní cestující více pamatují. Některé automobily vám dokonce umožní si nohy pohodlně natáhnout na sklopenou přední sedačku, jde ale spíše o vozy nejluxusnějších značek. Právě natažení a zvednutí nohou – ideálně nad úroveň srdce – vám totiž zaručeně přinese rychlou úlevu. Podobného komfortu se vám dostane i v prvních třídách dlouhých zaoceánských letů.

Zdravá strava, pitný režim

Vašemu stavu pomůže i pravidelný pitný režim – přednost dejte čisté vodě a kvalitní stravě. Snažte se vyvarovat rychlého občerstvení, alkoholu či kofeinu. Potřebujete především stravu, která vám dodá na cesty potřebou energii, aniž by vám bylo těžko a nevolno. Zdravé stravování je navíc vedle pravidelného pohybu nejlepší prevencí rozvoje křečových žil.

Zdroj foto: phpetrunina14 / Adobestock.com