Černý bez – květ

Černý bez – květ

Staré přísloví praví „před heřmánkem smekni, před bezem klekni“. Černý bez totiž patří k nejoblíbenějším bylinám lidového léčitelství. Květy bezu obsahují silice, slizy, třísloviny, glykosidy, organické kyseliny a vitamín C. Jaké jsou léčivé účinky černého bezu?

Proto je černý bez velmi ceněn a jeho pěstování na zahradě se rozhodně vyplatí. Je to keř, někdy i v podobě stromu, jehož vrcholky mají bohaté, silně páchnoucí, krémově bílé květy. Plody jsou černé bobule obsahující velké množství šťávy, ze které si můžete připravovat různé nápoje.

Pěstování černého bezu

Většinou známe černý bez v plané podobě rostoucí na rumištích, u zdí zchátralých domů, na mezích, u potoků apd. Vyroste totiž všude, kam ptáci zanesou bobulku se semínkem. Existují však kulturní odrůdy ideální pro pěstování na zahradě. Černý bez je nenáročný na složení půdy i stanoviště, pouze na suchém místě má malé květenství i plody. Je to samosprašná a mrazuvzdorná rostlina, která netrpí chorobami, pouze bývá napadána mšicemi. Na zahradě můžeme černý bez pěstovat jako okrasnou rostlinu, která navíc přináší užitek v podobě zdraví prospěšných květů.

Květy černého bezu

Vykvétají od května do července a z větví ulamujeme nebo odstříháváme celé květy nejlépe za slunného počasí kolem poledne. Sušíme je v tenké vrstvě nebo zavěšené v dobře větrané místnosti, nikdy ne na přímém slunci. Uskladníme je v uzavíratelné tmavé nádobě a v suchu, a to jen květy se zachovalou nažloutlou barvou, zhnědlé odstraníme.

Léčivé účinky květu černého bezu

Pomáhá při horečce, nemocech z nachlazení, při dýchacích potížích, rýmě a kašli. Kromě toho obsahuje vitamíny P a C, které pomáhají zpevňovat cévní stěny. Čaj z květů je dobrý na žaludeční nevolnosti, migrény, menstruační potíže a jiné bolesti. Pomáhá i při vysokém krevním tlaku, nemocech ledvin a močového ústrojí. Vlažný nálev ze sušených květů je také dobrým kloktadlem při bolestech v krku, chrapotu či zánětu dásní.

Co lze z květů připravit

Čaj – polévkovou lžíci sušeného květu zalijeme ¾ litru vroucí vody a necháme 10 minut vyluhovat. Pak přecedíme a osladíme medem.

Sirup – 30 velkých květů, 2 citrony, 1-2 kg cukru a 2 l vychladlé převařené vody.

Limonáda – 5l vody, 1kg cukru, 2 plátky citronu vaříme, dokud se cukr nerozpustí. Do horké tekutiny přidáme 10 květů a necháme vychladnout. Pak ve vhodnější nádobě necháme 10 dnů kvasit